Każde miasto ma swój cmentarz. Chociaż cmentarz w Bydgoszczy nie należy do największych, a jego historia rozpoczyna się dopiero pod koniec lat 80, XX w., to nie można odmówić mu tego, że od wielu lat pełni dobrze swoją funkcję. Jest on miejscem spoczynku mieszkańców Bydgoszczy. To właśnie na tym cmentarzu rodziny mogą pożegnać ostatni raz swoich bliskich oraz pielęgnować ich pamięć poprzez pozostawienie kwiatów i zapaleniu znicza. 

Organizacja pogrzebów na Komunalnym Cmentarzu przez Zakład Pogrzebowy Fordon
Cmentarz komunalny, Bydgoszcz: zdj. Wikipedia

Cmentarz komunalny znajduje się przy ulicy Wiślanej. Aktualnie nekropolia ta  jest jednym z największych cmentarzy w Bydgoszczy. 

Wymiary cmentarza to 500 × 500 m, a jego powierzchnia wynosi niecałe 24 ha. Otwarcie cmentarza miało miejsce 1986 roku. Jego lokalizacja mieści się na osiedlu Brdyujście (między ulicą Wiślaną a Fordońską). Istnieje możliwość powiększenia cmentarza w kierunku południa. 

Historia Cmentarza Komunalnego w Bydgoszczy

Budowa cmentarza trwała w latach 1985-1986. Osiem dni po otworzeniu cmentarza odbył się pierwszy pochówek. Z kolei w 1995 roku na terenie cmentarza powstał dom pogrzebowy, w którego skład wchodziły dwie kaplice, chłodnia oraz pracownia florystyczna. Oddanie do użytku tego budynku mieszkańcom Bydgoszczy, poprawiło komfort żałobników, gdyż wcześniej kaplice były oddalone od cmentarza. 

Pogrzeby tradycyjne są najczęściej wybieraną formą pochówku. Od wielu lat widać jednak rosnącą popularność kremacji. Zarządcy cmentarza nie ignorują potrzeb mieszkańców Bydgoszczy, dlatego na terenie nekropolii powstało kolumbarium

Cały cmentarz w Bydgoszczy jest wkomponowany w przyrodę, dzięki temu sprawia on wrażenie parku. Liczne drzewa i krzewy sprawiają, że teren ten jest bardzo zielony i nie przypomina on niczym smutnych, szarych nekropolii. 

Sławne osoby pochowane na cmentarzu

Na cmentarzu w Bydgoszczy zostało pochowanych wielu wybitnych i sławnych osobistości. 

  • Grzegorz Kardaś (1909-1988) – Artysta. 
  • Franciszek Mincer (1932-2007) –  Historyk. 
  • Józef Podgóreczny (1900-1990) – Nauczyciel oraz oficer w kampanii wrześniowej. 
  • Leon Romanow (1938-2001) – Malarz i rysownik. 
  • Zbigniew Wicherek (1913-1992) – Literat. 
  • Zdzisław Rutecki (1960-2011) – Żużlowiec. 

Fordoński Zakład pogrzebowy od lat organizuje pogrzeby na Cmentarzu Komunalnym w Bydgoszczy, o czym można przeczytać więcej tutaj: https://pogrzebyfordon.pl/