Fordoński Zakład Pogrzebowy – razem godnie pożegnamy Twoich bliskich…

PORADNIK ŻAŁOBNIKA

Śmierć bliskiej osoby jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Bolesne emocje często powodują, że rodzina nie jest w stanie funkcjonować i nie wie, jakich formalności należy dopełnić, by móc zacząć przygotowania do pogrzebu.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie karty zgonu:

1. Gdy śmierć nastąpiła w DOMU należy wezwać lekarza rodzinnego (lub w nocy lekarza dyżurującego), by wystawił kartę potwierdzającą zgon. Posiadanie powyższego dokumentu uprawnia do odebrania zmarłego przez zakład pogrzebowy i zawiezienia go do chłodni. WAŻNE – tzw. Karta informacyjna z informacją o zgonie, wypisana np. przez lekarzy z karetki pogotowia nie jest równoznaczna z kartą zgonu. Tą może wypisać tylko lekarz rodzinny.

2. Gdy śmierć miała miejsce w SZPITALU lub OŚRODKU OPIEKI ZDROWOTNEJ kartę zgonu wystawia lekarz prowadzący

3. Gdy śmierć nastąpiła z przyczyn nienaturalnych i ciało znajduje się w Zakładzie Medycyny Sądowej NALEŻY UZYSKAĆ Z PROKURATURY ZEZWOLENIE NA WYDANIE ZWŁOK ORAZ WYBRAĆ ZAKŁAD POGRZEBOWY. JEŻELI ZDECYDUJĄ SIĘ PAŃSTWO NA NASZĄ FIRMĘ, WYRĘCZYMY WE WSZYSTKICH FORMALNOŚCIACH I ZAJMIEMY SIĘ ORGANIZACJĄ CAŁEGO POGRZEBU.

Po uzyskaniu karty statystycznej niezbędne jest zarejestrowanie ZGONU w USC, właściwym dla miejsca ŚMIERCI I WYROBIENIE AKTU ZGONU, KTÓRY UPRAWNIA DO PODJĘCIA CZYNNOŚCI PRZYGOTOWANIA POCHÓWKU. (Dopiero uzyskanie adnotacji Urzędu Stanu Cywilnego na akcie uprawnia do podjęcia przygotowania do pogrzebu.) By uzyskać rejestrację aktu zgonu należy jednak przedstawić następujące dokumenty: kartę zgonu, dowód osobisty zmarłego ORAZ współmałżonka oraz dowód osoby ZGŁASZAJĄCEJ ZGON.

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

1. Czy zasypanie grobu po ceremonii odbywa się przy rodzinie?

Nie, nie odbywa się przy rodzinie. Widok zasypywanego grobu to jeden z najbardziej bolesnych momentów ceremonii pogrzebowej, który może wywołać silny wstrząs psychiczny. Z szacunku do rodziny, pracownicy zakładu, po opuszczeniu trumny i ułożeniu kwiatów, dyskretnie oddalają się z miejsca pochówku. Rodzina i bliscy mają czas na modlitwę, chwilę zadumy. Po odejściu rodziny pracownicy zasypują grób.

2. W co ubrani są pracownicy?

Pracownicy zakładu ubrani są w surduty, koszule i krawaty. W okresie zimowym mają ponadto czarne, eleganckie płaszcze i cylindry.

3. Ile wynosi zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4000 złotych

4. Czy baldachim jest elementem dekoracji grobu?

Tak, baldachim to jeden z elementów dekoracji grobu. Jeśli warunki cmentarza na to pozwalają znajduje się bezpośrednio nad miejscem pochówku. W innym przypadku jest ustawiony przed nim.

5. Kremacja czy tradycyjna forma pochówku – czym się kierować przy wyborze?

Kremacja zdobywa coraz większą popularność, mimo wszystko wciąż jest stosunkowo nową formą pochówku. Jest wiele czynników, które warto brać pod uwagę, decydując się na pochówek z trumną czy urną.

Po pierwsze warto wziąć pod uwagę, czy osoba zmarła życzyła sobie tradycyjnego pochówku, czy kremacji.

Trzeba też zwrócić uwagę na kwestie finansowe. W uproszczeniu kremacja i pogrzeb tradycyjny kosztują mniej więcej tyle samo. Różnice pojawiają się, jeśli osoba ma być pochowana w miejscu, na którym założony jest nowy nagrobek (granitowy, marmurowy itp.). W takim przypadku korzystniejszą formą jest pogrzeb z urną, ponieważ nie ma potrzeby demontażu nagrobka przez kamieniarza (koszt nawet do 2000 zł), jest to zatem spora oszczędność. Z drugiej strony na niektórych cmentarzach miejsca w kolumbariach są drogie i korzystniej jest dochować urnę do grobu.

O wyborze danej formy pogrzebu może również zdecydować miejsce, w którym ma być pochowana osoba zmarła. Jeśli jest to miejsce płytkie (dla 1 osoby) i nie minęło 20 lat od poprzedniego pochówku z trumną, sanepid nie wyrazi zgody na tradycyjny pogrzeb. W takim przypadku alternatywą może być kremacja, ponieważ urny nie dotyczy 20-letni okres zakazu dochowania.

6. Kto zajmuje się ubraniem ciała?

Jeśli osoba zmarła w domu, rodzina może sama ubrać lub mogą to zrobić pracownicy. Wystarczy przekazać im ubrania lub po skompletowaniu przynieść je do biura zakładu.

Sytuacja wygląda trochę inaczej, gdy zgon nastąpił w szpitalu. W tym przypadku ciało będzie ubierane przez szpitalnego prosektora i to jemu należy dostarczyć ubranie.

7. Ile aktów zgonu dostaje rodzina?

Od stycznia 2015 Urząd Stanu Cywilnego wydaje 1 bezpłatny akt, każdy następny kosztuje 22 zł. Oczywiście nasz zakład może wyręczyć rodzinę i w jej imieniu pojechać do Urzędu Stanu Cywilnego. Pełnomocnictwo do wyrobienia aktów kosztuje 17 zł i upoważnia do odbioru 1 aktu, każdy kolejny kosztuje 22 zł.

Warto wiedzieć, że do przyznania zasiłku pogrzebowego po osobie zmarłej potrzebne jest dostarczenie 1 aktu do instytucji, która jest uprawniona do wypłacenia zasiłku. Najlepszym wyjściem jest zatem wyrobienie co najmniej 2 aktów, jeden w celu wniosku o zasiłek pogrzebowy, a drugi dla okazania w innych instytucjach, takich jak miejsce pracy czy firma ubezpieczeniowa.

Nasz Zakład Pogrzebowy znajduje się na na ul. Wyzwolenia 5 w Fordonie.
Jeśli chcieliby Państwo dopytać o jakiekolwiek szczegóły, zachęcamy do kontaktu telefonicznego
oraz e-mailowego.

Jesteśmy do Państwa dyspozycji przez całą dobę!