Znicze odgrywają bardzo symboliczną rolę w tradycji pogrzebowej. Mały tlący się płomyk na grobie świadczy o tym, że rodzina i bliscy Zmarłego nadal pamiętają. Zwłaszcza podczas Święta Zmarłych widać, jak cmentarze żarzą się od zapalonych zniczy. Te niepozorne naczynia, chociaż o różnych formach i kształtach, pełnią jeden i ten sam cel – oddają szacunek i pokazują, że mimo cierpienia, jakie sprawiło nam odejście bliskiej osoby, nadal ona jest dla nas ważna i na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Zniczy na rynku jest coraz więcej, a producenci prześcigają się w coraz to bardziej pomysłowych formach. Mimo wszystko najczęściej wybierane są znicze szklane i plastikowe, które można podzielić na te z wymiennymi wkładami i te, które są jednorazowe.

Znicze szklane

Szkło jest bardzo wdzięcznym materiałem, które w porównaniu do plastiku prezentuje się dużo lepiej i jest bardziej odporne na ogień. Dzięki temu unikają one brzydko popalonego materiału, jak to ma miejsce przy plastikowych odpowiednikach. Małe szklane znicze często nie zawierają wymiennego wkładu. Zamiast tego w środku do połowy zalane są stearyną, dlatego po użyciu bardzo ciężko wykorzystać taki znicz ponownie. Większe szklane obudowy wyróżniają się tym, że jedynym wymiennym elementem jest wkład. Kolejnym plusem jest ich waga. Dzięki temu są stabilniejsze i odporniejsze na wiatr.

Dodatkowym atutem kolorowych szklanych zniczy jest piękna poświata, którą tworzą na grobie w nocy.

znicze szklane

Znicze plastikowe

Znicze plastikowe są bardzo lekkie i o wiele tańsze od szklanych. Nie ujmuje to jednak ich jakości, gdyż plastikowe mogą być równie ładnie i solidnie wykonane. Dodatkowo w ich przypadku prawie zawsze stosowane są znicze z wymiennym wkładem, więc taki znicz, o ile nie zostanie popalony przez ogień, będzie mógł posłużyć kilkukrotnie.

Znicze gliniane

Od kilku lat znicze gliniane wracają do łask. Coraz częściej można spotkać je na sklepowych półkach, a konsumenci często decydują się na ich wybór. Nic dziwnego, gdyż takie znicze są bardzo solidnie wykonane i o ile nie będzie złych warunków atmosferycznych, to taki ogień może się palić kilka dni.

Najmniejsze znicze palą się przez cały dzień, średnie znicze (waga od 200 do 250 gram.) pali się przez 3 dni, im większy wkład, tym proces wypalenia się wydłuża. Jeśli nie mamy możliwości częstego odwiedzania grobu, warto zainwestować w większy i solidniejszy znicz lub w dosyć innowacyjne znicze solarne. Istotny jest również wkład, który dzieli się na parafinowy i olejowy. Te pierwsze wypalają się o wiele szybciej od olejowych.

Znicz solarny

Znicze te ładują się w dzień, a nocą oświetlają grób. Ich cena jest stosunkowo niska, a trwałość szacuje się na kilka lat. Na rynku istnieją również same kapturki solarne, które można założyć na szklany znicz. Mimo to sztuczny ogień nie jest tak spektakularny i nie nadaje tego samego efektu co prawdziwy płomień.

Bardzo często na zniczach umieszczane są metalowe bądź plastikowe ozdobniki, które przedstawiają elementy florystyczne, anielskie lub ściśle nawiązujące do wiary chrześcijańskiej. Co więcej, aby znicz bardziej spersonalizować, dodaję się podpis „Dla Babci”, „Kochanej Mamie”, „Kochanym Rodzicom” itd. Warto jednak zwracać uwagę na to, jaki znicz stawiamy na grobie Bliskiego. Najlepiej unikać plastikowych wkładów, ponieważ po kilku dniach takie zużyte znicze wylądują na śmietniku.

Cena zniczy waha się od 2 do 40 złotych, ich formy mogą być proste, bardzo artystyczne lub wyróżniające się ciekawymi kolorami. Niezależnie jednak od naszego wyboru, warto pamiętać, że najważniejsze jest to, co za sobą niosą – światełko pamięci.