Zdjęcie to materialna pamiątka, która zatrzymuje na zawsze pewną chwilę, ulotny moment. Powracając do zdjęć, łatwo przypomnieć sobie minione zdarzenie, chwile radosne lub… te mniej.

Pogrzeb jest z całą pewnością wydarzeniem smutnym, które dla wielu osób zostanie zapamiętane jako jedno z najsmutniejszych dni w życiu. W takiej sytuacji może rodzić się pytanie – czy fotograf na pogrzebie to dobry pomysł?

W tym miejscu warto wyjaśnić, że fotografia na pogrzebie przypomina bardziej subtelny reportaż, niż odważne zdjęcia wykonane na radośniejszych uroczystościach. Fotograf nie skupia się bowiem na zapłakanych twarzach, a obiektyw kieruje raczej ku tym małym detalom, jak promienie słońca padające na krzyż lub ludzi trzymających w dłoniach kwiaty.

Z reportażem pogrzebowym najczęściej można spotkać się w trakcie ceremonii pochówku znanych i bardzo ważnych osobistości. Z całą pewnością można zauważyć, że zdjęcia te są bardzo wysublimowane i taktowne. Tego typu fotografia nie jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla znanych osobistości. Zakład pogrzebowy Fordon oferuje fotografię pogrzebową dla wszystkich tych, którzy pragną zachować wspomnienie tego dnia.

(Nie)zwykła fotografia

Fotograf wykonujący zdjęcia na ceremonii ostatniego pożegnania musi wyróżniać się nie tylko ogromnym kunsztem, ale również empatią oraz zrozumieniem. Żałoba jest bardzo intymnym przeżyciem każdego człowieka i przeżywana jest na milion różnych sposobów. Dlatego też fotograf musi wiedzieć, kiedy zrezygnować z wykonania zdjęcia, chociażby miało być to jedno z najpiękniej wykonanych zdjęć w jego życiu, ponieważ to właśnie zdolność odczuwania emocji innych jest najważniejsza w zawodzie fotografa.

Fotografia na pogrzebie jest mylnie kojarzona z fotografią pośmiertną. Nie ma jednak ona z nią za wiele wspólnego. Wydaje się proste i zrozumiałe, że żaden fotograf na pogrzebie nie będzie fotografować ciała w trumnie. Mimo tego wiele osób ma obawy, że oglądając wywołane zdjęcia, można napotkać taki obraz. Fotografia pośmiertna nie jest tym, co chce uchwycić fotograf. Skupia on swoją uwagę bardziej na tym, co jest niewypowiedziane, ale emocjonujące i warte zapamiętania.

Odpowiadając więc na pytanie, czy fotografia pogrzebowa jest potrzebna, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Żałoba jest – jak zostało wcześniej wspomniane – bardzo indywidualną kwestią każdego człowieka. Dla niektórych tego typu pamiątka będzie wspomnieniem wyłącznie przykrego wydarzenia. Inni natomiast dostrzegą na zdjęciach wielu ludzi, którzy przyszli pożegnać człowieka, którego tak bardzo kochali – a to może wywołać w nim miłe wspomnienia o tym, jak jego bliski był ważny dla innych.